«ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΜΦΥΛΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ»

Στο πλαίσιο του Προγράμματος  «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» πραγματοποιήσαμε Βιωματικό Εργαστήρι για την Έμφυλη Βία και τον Διαχωρισμό των Ανθρώπων . Στην εγκεκριμένη δράση από το Υπουργείο Πολιτισμού συμμετείχαν ο ψυχολόγος σύμβουλος Ανδρέας Κολίσογλου και ο καθηγητής χορού του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Γέρακα Μίχος Κωνσταντίνος με τη συνδρομή δύο εθελοντών μαθητών – χορευτών . Θέτοντας απλές ερωτήσεις και ζητώντας μόνο σωματικές απαντήσεις οι εμψυχωτές οδήγησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες τμήματος της α΄ λυκείου του σχολείου μας να αναστοχαστούν πάνω στο θέμα της έμφυλης βίας και του διαχωρισμού των ανθρώπων . Στόχος του προγράμματος ήταν , με καθαρά βιωματικό και σωματικό τρόπο , οι έφηβοι να ενθαρρυνθούν να διακρίνουν στερεότυπα , αισθήματα , συμπεριφορές που οδηγούν σε φαινόμενα έμφυλης βίας .